STK’lardan Tiny House tepkisi: Tarım arazileri işgal ediliyor

Edirne’de sivil toplum kuruluşları Tiny House’lara tepki gösterdi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Tiny House adı verilen küçük evlerin izinsiz olarak tarım arazilerine kurularak arazilerin işgal edilmesinin endişe verici olduğunu belirtti.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı şunları söyledi: 

“Bu şekilde tarım arazilerinin izinsiz olarak Tiny House adı verilen küçük evlerin kurulması suretiyle işgal edilmesi endişe vericidir. Bu eylemler hem tarımın sürdürebilirliğini tehdit etmekte hem de çevresel dengenin bozulmasına yol açmaktadır. Bu şekilde hiçbir izin alınmadan gelecek nesillere borcumuz olan tarım topraklarımızın yok olmasına müsaade edilmemelidir. Bu noktada tarım arazilerinin korunması ve sürdürülebilir kullanımı konusunda toplum olarak daha duyarlı olmalıyız.

Edirne ilinde ve diğer bölgelerde yaşanan bu tür izinsiz yapılaşmaların önlenmesi için yerel yönetimlerin güçlü politikalar geliştirmesi ve etkin denetim mekanizmaları oluşturulması kamuoyunu bilinçlendirmek ve sorunu çözümü için harekete geçmek amacıyla tarım arazilerin izinsiz olarak işgal edilmesine karşı ortak bir mücadele yürütülmesi gerekmektedir.”

‘HAVUZUN TARIM ARAZİSİNDE NE İŞİ VAR?’

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk ise yapılan işlemler sonucu tarlaların tarım alanının dışına çıktığını belirterek şöyle konuştu: 

“Bu öyle bir hal aldı ki, çılgınca olmaya başladı. Özellikle depremden sonra her önüne gelen bir tane tarla ile emlak fiyatlarını karşılaştırıyor. Çok düşük olunca internet üzerinden sınırsız tarla alıyorlar. Bu tarlalar tamamen tarım dışına çıkıyor.

Her şey kanunda belirtilsin. Hangi köylerde olacak, köylerin neresinde olacak sınırsız bir şekilde, adam ‘hobi bahçesi yapacağım’ diyor, havuz yapmış. Havuzun tarım arazisinde ne işi var? Havuzlu villa istiyorsa gidecek deniz boyundan alacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir