Balıkçılık krizi: Nota verdiler

Filipinler Dışişleri Bakanlığı, Güney Çin Denizi’nde 4,5 ay süreyle balık avını yasaklayan Çin’in tek taraflı kararına tepki göstererek bu ülkeye nota verdi. 

Filipinler Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin yasak ilan ettiği bölgenin Filipinler’in kara sularını kapsadığına işaret edilerek, söz konusu yasak kararının diplomatik notayla protesto edildiği belirtildi. 

Açıklamada, tek taraflı balıkçılık yasağının “Batı Filipinler Denizi ve Güney Çin Denizi’nde” tansiyonu artırdığına vurgu yapılarak, bunun Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında farklılıkların diplomasi ve diyalog yoluyla yönetilmesi ve denizdeki gerginliğin azaltılması konusunda varılan mutabakata aykırı olduğuna işaret edildi. 

Filipinler’in deniz bölgelerindeki egemenliğini ve egemenlik haklarını ihlal eden “yasa dışı eylemlere” son vermesi için Çin’e çağrıda bulunulan açıklamada, Pekin yönetiminden uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uyması istendi. 

Çin’in 1 Mayıs’ta ilan ettiği balık avı yasağının 16 Eylül’de sona ermesi bekleniyor. 
Vietnam Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Pham Thu Hang da 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, Çin’in ilan edeceğini açıkladığı balık avı yasağı kararına tepki göstermişti.

Filipinler ile Çin arasında Güney Çin Denizi sebebiyle son dönemde tansiyon yüksek seyrediyor. Filipinler Savunma Bakanı Gilberto Teodoro da Çin’in Sahil Güvenlik birimlerinin Güney Çin Denizi’nde nasıl faaliyet gösterebileceğine ilişkin kurallarının “provokasyon” olduğunu kaydetmişti. 

Çin, her yıl yaklaşık 3 trilyon dolarlık deniz ticaretinin gerçekleştiği Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamında hak iddia ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir